poniedziałek, 1 marca 2010

1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych



Jak podała Kancelaria Prezydenta w poniedziałek Lech Kaczyński złożył projekt ustawy ustalający 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to ma być wyrazem hołdu oraz uznania dla męstwa i patriotyzmu żołnierzy podziemia walczących w obronie ojczyzny.

1 marca przypada również rocznica stracenia przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W tym dniu w 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałami w tył głowy zostali straceni: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka. Następnego dnia rano zwłoki pomordowanych umieszczono w trumnach i wywieziono z terenu więzienia. Do dziś nieznane jest miejsce ich pochówku. Dlatego też ta data ma tak szczególne znaczenie dla środowisk kombatanckich. Z tej okazji wszystkim kombatantom oraz poległym w walkach dedykuję piosenkę zespołu De Press - Myśmy Rebelianci.






źródło tokfm, foto: http://www.powstanie-warszawskie-1944.pl

BATALION KOP SUWAŁKI


Udało mi się nabyć książkę Pana Artura Ochała Batalion KOP „Suwałki” 1927–1939, która stanowi już trzecią pozycję traktującą o garnizonie Suwałki wydaną przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem wydania. Bardzo dobry papier, twarda oprawa, świetne zdjęcia, których nigdy dotąd nie widziałem i bardzo rzetelne podejście do tematu ze strony autora. Monografia ta jest owocem 6-letniej pracy. Można tam znaleźć takie informacje jak plany utworzenia i formowanie batalionu; nazwa, struktura i podległość; koszary batalionu i dowództwa; kompania „Filipów” i strażnice graniczne; skład kadry oficerskiej i podoficerskiej; przebieg szkolenia strzelców i kompanii szkolnej-strzeleckiej; ćwiczenia i manewry; życie sportowe; uroczystości i życie religijne; orkiestra batalionu; Spółdzielnia Spożywców „Czata”; Posterunku Żandarmerii KOP; udział batalionu w działaniach asystencyjnych i w Oddziale Wydzielonym KOP „Lwów” oraz rozformowanie batalionu w początku 1939 roku. Wiele miejsca autor poświęcił także na omówienie działań Placówki Wywiadowczej KOP nr 1 „Suwałki”, której oficerowie i podoficerowie uczestniczyli w walce z zorganizowanym przemytem oraz prowadzili działania kontrwywiadowcze przeciwko wywiadowi litewskiemu i niemieckiemu. Ale tym co mnie zainteresowało najbardziej są zdjęcia i opisy strażnicy w Bakałarzewie. Można tam odnaleźć również akcenty humorystyczne jak pismo dowódcy posterunku Żandarmerii do Komendanta Posterunku Policji Państwowej w Bakałarzewie w sprawie sporządzenie listy kobiet lekkich obyczajów, prostytutek oraz domów schadzek. Związane to było z akcją mającą na celu zapobieganie samobójstwom :). Jako ciekawostkę dodam, że autor w kilku miejscach powoływał się na monografię naszego miasteczka - wiadomego autora :). Strasznie mnie korci żeby wrzucić kilka zdjęć ale autor mógłby nie być zadowolony ;) w końcu sześć lat nad tym pracował... Autorowi gratuluje a pozostałych zachęcam do zakupu - cena 39 PLN w suwalskim muzeum (ja za moją w księgarni zapłaciłem 50 PLN :/)

info na stronie: http://www.muzeum.suwalki.info/strona.php?dz=9&id=277

Wędkowanie pod lodem w Augustowie


W ten weekend całkiem przypadkiem trafiłem na mistrzostwa Polski w wędkowaniu pod lodem, które odbyły się w Augustowie. Zawody trwały dwa dni sobotę i niedzielę i jak mówią uczestnicy ryb było zaskakująco dużo. Łącznie złowiono 100 kg ryb które trafia jako pokarm do Białostockiego zoo. W zawodach indywidualnych zwyciężył Pan Robert Florczak z Tarnowa a w klasyfikacji drużynowej górowała również drużyna Pana Florczaka czyli Tarnowianie. Gospodarze zajęli 10 miejsce natomiast w klasyfikacji indywidualnej na trzecim miejscu uplasował się Pan Andrzej Gorlewski, który jako jeden z najlepszych zawodników pojedzie w marcu na mistrzostwa świata do USA. Poniżej zamieszczam kilka fotek z imprezy. Ps. dodam jeszcze, że w zawodach wzięło udział około 60 osób także nie mało.